Dekalog dla rodziców

1. Nie upokarzaj dziecka, bo ono tak jak Ty - ma silne poczucie swojej godności.

2. Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

3. Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru - najczęściej jak możesz.

4. Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy.

5. Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.

6. Nie mów: "... zrobisz to, bo ja tak chcę...". Jeśli musisz czegoś zabronić, to uzasadnij.

7. Jeśli wydajesz polecenie dziecku staraj się nie stać nad nim i mówić "z góry swego autorytetu".

8. Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny, nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

9. Jeżeli nie wiesz jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się będąc dzieckiem.

10. Staraj się być czasem adwokatem swojego dziecka.

baner_strona_fundacji

logoo

Przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji propagującej pozytywną komunikacje rodziców z dzieckiem.

Przez cały rok Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Cieszynie organizuje szereg działań edukacyjnych pokazujących rodzicom jak mogą wesprzeć dziecko, dać mu moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości.

„Kocham Cię”, „Wierzę w Ciebie”, „Uda Ci się”: słowa, które dają dziecku moc są bardzo proste, ale rodzice czasem o nich zapominają lub trudno im je wypowiadać.
Kampania Fundacji Dzieci Niczyje i Agencji Reklamowej Publicis „Słowa dają moc" ma uświadomić rodzicom, jak ważne w wychowywaniu są dobre, pozytywne komunikaty, które przypominają dzieciom o tym, że są kochane, akceptowane, że mają wsparcie w najbliższych.
Wzmacniajmy samoocenę dziecka mocą prostych słów.

więcej informacji : www.słowadająmoc.fdn.pl